Aktuell utställning i galleriet
22156
page-template-default,page,page-id-22156,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive

VINTERLJUS

Nu är det dags för den traditionella samlingsutställningen Vinterljus att åter få lysa upp Galleri Magnifik. Den pågår under tiden 15 januari till och med 20 februari 2022 . Denna gång är det en utställning med elva etablerade konstnärer.

Samlingsutställningen Vinterljus är en återkommande utställning i galleriet och syftar till att ge utrymme för konstnärer med olika tekniker att få ställa ut tillsammans.

Utställarna ger oss denna gång ett brett utbud av konst – från målningar, teckningar, foto, textil till keramik, trädgårdskonst, träsnideri och nätskulptur. Vi hoppas att utställningen Vinterljus ska göra skäl för sitt namn och ge ljus och hopp efter den mörka pandemitiden.

Vernissagen äger rum lördag 15 januari kl 13.00 och det blir konstkritiken och frilansjournalisten

Sievert Sjöberg som kommer att inviga utställningen.

Välkomna!

GALLERIGRUPPEN

Se affisch här