Ekumeniska bön- och lovsångsmässan i Domkyrkan
23457
page-template-default,page,page-id-23457,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive

En fredagskväll i månaden klockan 20:00 firas ekumenisk bön- och lovsångsmässa i Domkyrkan. I mässan predikar personer från olika kyrkofamiljer över ett av terminens teman, följt av nattvardsfirande och lovsång kombinerat med en mängd olika bönestationer runtom i Domkyrkans vrår. Samlingen har en unik och meditativ karaktär, som är väl värd att upplevas på plats! Den primära målgruppen är studenter och unga vuxna, men alla åldrar är välkomna.

Datum hösten 2023:

22 september, tema “Fred med dåtiden”

20 oktober, tema “Fred med nutiden”

24 november, tema “Fred med framtiden”

Kontaktperson:

Ungdomsledare Malin Pettersson, 070 39 49 805, malin.petersson@equmeniakyrkanlinkoping.se