Tankar och bilder inför söndagens gudstjänst
23241
post-template-default,single,single-post,postid-23241,single-format-standard,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Tankar och bilder inför söndagens gudstjänst

Ellinor Börjesson har tolkat och fotograferat temat inför söndagens gudstjänst “Vägen till livet”. Såhär skriver hon:

“Att följa Jesus här på jorden kan vara en stundtals ganska grå stig, med stenar att snubbla på och vatten på båda sidor som en inte vill falla ner i. Tack och lov finns solljuset (Jesus) där, skiner in mellan träden, lyser upp vår väg så vi går rätt, värmer och vägleder oss.” 

“Vägen kan också vara över ett stormande hav, där vi försöker navigera mellan många små öar och skär. Svårt och farligt. Vi behöver en lots som guidar oss, samt verktyg för att hitta rätt.”

Tack Ellinor för dina reflektioner!

Välkomna att fira gudstjänst med detta tema på söndag 25/4 kl 11:00 via vår youtubekanal: https://www.youtube.com/channel/UCXW-VWAJVJke6GkhlMmGQ2Q