Tankar och bilder inför söndagens gudstjänst
23297
post-template-default,single,single-post,postid-23297,single-format-standard,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Tankar och bilder inför söndagens gudstjänst

Ellinor Börjesson har tolkat och fotograferat temat inför söndagens gudstjänst “Att växa i tro”. Såhär skriver hon:

“Som en krokus på mina föräldrars gräsmatta behöver varje kristen näring, rötter och solljus för att kunna blomstra i sin tro! Ju mer av Herrens ord, kontakt med andra kristna och ju mer vi sträcker oss upp mot pappa Gud, desto mer växer vi. Därmed står vi också stadigare, även när det regnar och blåser.”  

“Att se på Herren och tron är också som att blicka ut över ett oändligt hav -ju mer vi ser av det, ju mer vi upptäcker, desto mer förstår vi att det finns så mycket MER. Svindlande, förundrande och alldeles, alldeles underbart!”

Välkommen att fira gudstjänst med oss på detta tema söndag 2/5 kl 11:00. Gudstjänsten livesänds via vår youtubekanal: https://www.youtube.com/channel/UCXW-VWAJVJke6GkhlMmGQ2Q