Förslag till nya stadgar
23411
post-template-default,single,single-post,postid-23411,single-format-standard,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Förslag till nya stadgar

Bifogat finns det förslag till nya stadgar för Equmeniakyrkan Linköping som presenterades på församlingsmötet den 26 maj 2021. Sedan förslaget presenterades på församlingsmötet har ett tillägg i form av §1 C gjorts: Församlingen är ett samgående mellan Linköpings Missionsförsamling och Linköpings Första Baptistförsamling.

Bakgrunden till detta är en rekommendation från Equmeniakyrkan nationellt utifrån andra församlingar som gått ihop där det juridiskt ska vara möjligt att eventuella framtida testamenterade arv till någon av de två tidigare församlingarna ska kunna komma rätt. Förslaget i sin helhet finns att ladda ner och läsa här och tanken är att ett första beslut tas på ett församlingsmöte 12 september följt av ett bekräftande beslut på årsmötet den 13 november.