Föreläsning: Vad händer med klimatet?
26271
post-template-default,single,single-post,postid-26271,single-format-standard,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Föreläsning: Vad händer med klimatet?

Klimatet är idag på allas läppar, och vi alla undrar vad som händer. Hur ska det gå, hur påverkar detta mig och mina barn och barnbarn?
Christer Svensson, professor emeritus vid Linköpings Universitet. hoppas att på ett pedagogiskt sätt kunna förklara hur våra växande utsläpp av koldioxid och andra växthusgaser påverkar klimatet genom växthusgaseffekten. Han diskuterar även IPCCs arbete och vad som görs och kan göras för att motverka klimatkrisen.
Föreläsning i Equmeniakyrkan torsdag 10 november kl 18.00. Föreläsningen har getts tidigare, april 2022, i samarbete med bl.a. Folkuniversitetet, och det skrevs om den i en artikel i Corren.

Välkomna!

Foto: Markus SpiskeUnsplash